Saturday, March 30, 2013

2013 S/S Favorites - Mango / 2013 İlkbahar/Yaz Favorilerim - Mango

It's time to have a look at Mango within my favorites of this season. I think that Mango hasn't kept up with the neon trend and they concentrated on stripes and glitter. I want to cut this introduction short and go on to the products I like ;)

*****

Sezon favorilerimde sıra Mango'ya göz atmaya geldi. Mango neon trendinden biraz uzak kalmış bence. Stripea ve pullu kıyafetlere ağırlık vermiş. Lafı fazla uzatmadan hemen Mango'da beğendiğim ürünlere geçiyorum;)Let's start with dresses this time. I like this dress with lace sides much. It's one that I would love to wear while going out at night. The back decolette looks so proper, too.

PRICE:65 TL
*****

Elbiselerden başlayalım bu sefer. Bu kenarları dantelli elbiseyi çok beğendim. Gece dışarı çıkarken seve seve giyebileceğim bir elbise. Sırt dekoltesi de çok doğru olmuş.    
 Fiyat: 65 tlYeah, I told that they concentrated on stripes. I suppose I liked stripes the best on dresses. The one in the middle is especially my favorite. Upright stripes do definitely look better.

PRICE: 70 TL - 110 TL - 80 TL

*****

Evet stripe trendi ağırlıklı demiştim. Sanırım bu trendi en çok elbiselerde beğendim ben. Özellikle ortadaki dar elbise favorim. Dikine olan çizgiler kesinlikle daha güzel duruyor.
Fiyat: 70 tl - 110 tl - 80 tl


And it is the turn of skirts now. Since we are talking about stripes, let's go on like that. After dresses, one of the best fit of clothes for stripes are mini skirts. I like this skirt a lot, too. Especially it is SUPER when it is combined with a jacket!

PRICE: 70 TL

*****

Sıra geldi eteklere.. stripe demişken yine öyle devam edelim. Elbiseden sonra stripeı yakıştırdığım bir diğer kıyafet de mini etekler. Bu eteği de çok beğendim. Özellikle ceketle kombinlenmiş hali süper!
Fiyat: 70 tl


I also love these leather skirts. In my opinion, they look soo cool. Moreover, they have many options to be combined with. A skirt that you could wear in any season.

PRICE: 35 TL

*****

Bu deri eteklere de bayılıyorum. Çok havalı duruyolar bence. Üstelik çok geniş kombinlenme seçenekleri de var. Yaz kış giyebileceğiniz bir etek.
Fiyat:35 tl

 

Mango combined black-white with glitter and I think that it became perfect. It wouldn't matter if you wore it with a chic blouse at night or any t-shirt at daytime. A skirt which provides many options to be combined with.

PRICE: 40 TL

*****

Siyah beyazı pullarla süslemiş Mango ve bence çok da güzel olmuş. İster gece şık bir bluzla giyin ister gündüz bir tişörtle. Kombinlenmesi çok kolay olan bir etek.
Fiyatı: 40 tlI like the skirts of Mango a lot this season. This shiny glittered skirt is my favorite. I do not like the combination that takes place in this pic though, it is absolutely made to be worn at night.

PRICE: 80 TL

*****

Mango'nun eteklerini çok beğendim bu sezon. Bu pullu parıl parıl etek de favorim. Mango'nun kombinini beğenmedim ama. Kesinlikle gece giyilmesi gereken bir etek.
Fiyatı:80 tl


We go on with glitter. I love this glitter trend, it fits every single kind of cloth and gives it a unique look. This glittered skirt is a beautiful option that you could wear at night. I also do think that it should be combined with a white shirt as seen above.

PRICE: 45 TL

*****

Pullarla devam ediyoruz. Ben bu parıltı trendine bayıldım bu sene, bütün kıyafetlere çok yakışıyor ve ayrı bir hava katıyor. Bu  parıltılı şort da yine gece giyebileceğiniz güzel mi güzel bir seçenek. Kombin olarak bu şekilde beyaz bir gömlekle giyilmeli bence de.
Fiyat: 45 tl


                                

And now, t-shirts. You can find many t-shirts like this one in Mango. Of course, they have different colors too. They make it easy for us by combining these trendy necklaces with t-shirts.

PRICE: 35 TL - 80 TL

*****

Tişörtlere geçiyorum hemen. Mango'da bu tarz tişörtleri oldukça çok bulabilirsiniz. Tabi farklı renkleri de mevcut. Sezonun trendlerinden olan kolyeleri tişörtlerle birleştirerek bize kolaylık sağlıyorlar.
Fiyat : 35 tl - 80 tl
Boucle jackets are among the trends of this year. I think they look cute and elegant. They could be an alternative for leather and jean jackets for the autumn, but I do not think these are fit for summer.

PRICE: 130 TL

*****

Buklet ceketler de bu yılın trendleri arasında. Bence çok hoş ve zarif duruyolar. Yaz için olmasa da baharda kesinlikle deri/kot cekete alternatif olabilirler.
Fiyat: 130 tl


Glitter confronts us also with jackets and gives a fresh look as always to jackets as it always does with other kinds. They absolutely look stunning. I also like the combination of Mango. Leather pants are the best combination with these beatiful jackets. They change the look of a plain piece of clothing when combined with.

PRICE: 130 TL

*****

Parıltı ceketlerde de karşımıza çıkıyor ve her zamanki gibi apayrı bir hava katıyor ceketlere de. Kesinlikle çok şık gözüküyorlar. Mango'nun kombini de çok beğendim ben. Deri pantolon en iyi kombin bu güzel ceketler için. Sade bir kıyafete bir anda bambaşka bir hava katmayı başarıyorlar.
Fiyat: 130 tlAnd accessories. I shared a necklace that is similar to this one in my post yesterday, too. It really looks like we will be seeing this kind of necklaces everywhere this summer.

PRICE: 80 TL

*****

Gelelim aksesuarlara. Dünkü yazımda da buna benzer bir kolyeyi paylaşmıştım. Gerçekten de yazın çok sık göreceğimize benziyor bu kolyeleri.
Fiyat: 80 tl


Again, we are confronted with a classical trend. We see similar stuff at every store when it comes to accessories. This kind of bracelets also confront us everywhere. Nevertheless, I like this one, too.

PRICE: 50 tl

*****

Yine klasik bir trend karşımızda. Aksesuar konusunda hemen hemen her mağazada benzer şeyleri görüyoruz. Bu bileklikler de her yerde karşımızı çıkıyor. Yine de bunu da çok beğendim ben.
Fiyat: 50 tl


Lastly, I want to share a pair of shoes that I think it looks very elegant. Sea green was the trend of last year but I fell in love with these shoes. It is a very very elegant pair of shoes, with the metal cap in front of it.

PRICE: 100 TL

*****

Son olarak çok beğendiğim çok zarif duran bir ayakkabıyı paylaşmak istiyorum. Su yeşili geçen senenin modasıydı ama yine de bu ayakkabıya bayıldım ben. Önündeki metal caple birlikte çok ama çok şık bir ayakkabı olmuş.
Fiyat:100 tlNo comments:

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...