Tuesday, April 9, 2013

Academy of Country Music Awards 2013

Even though ACM Awards is not as magnificent as other award ceremonies, and it did not gather as much attention as others, it got itself a huge place in press. I, also, saw some dresses that I like much so I wanted to comment on red carpet. I once again start with worse dresses.

*****

ACM Awards diğer ödül törenleri kadar görkemli olmasa da, şıklık yarışı diğer törenlerdeki kadar dikkat çekmese de basında geniş bir yer buldu kendine. Ben de çok beğendiğim elbiseler gördüğüm için kırmızı halı hakkında yorumlarımı paylaşmak istedim. Yine kötü kıyafetlerden iyilere doğru gitmeyi tercih ediyorum..


Carrie Underwood chosen a dress by Naeem Khan at this night. I couldn't keep myself from likening this dress to a quilt cover. Even though the style of the dress is nice, the pattern is really horrible. Because of this, I choose Underwood to be one of the worse dressed celebrities of the night.

*****

Carrie Underwood Naeem Khan bir elbise tercih etmiş gecede. Ben bu elbiseyi yorgan kılıfına benzetmekten kendimi alamadım . Elbisenin tarzı güzel olsa da deseni gerçekten çok kötü. Bu yüzden Underwood'u gecenin rüküşlerinden seçiyorum.Faith Hill is among others that I find worse-dressed. The thing on her looks more like a tunic than a dress. I didn't like buttons around the breast area, or the transparent detail on her waist, or the rope on that detail, or her slit, even a tiny bit. Normally I like lace dresses a lot, they look very elegant on the one who wears. But this is not the way it should be, these details are too much. Unfortunately, I choose Hill to be one of the worse-dressed.

*****

Faith Hill de rüküş bulduğum bir diğer isim. Elbise değil üzerindeki bence tunik tarzı bir şey. Ne göğüs kısmındaki düğmeleri ne bel kısmındaki transparan detayı ne o detay üzerindeki ipi ne de yırtmacını hiç ama hiç beğenemedim. Halbuki dantel kumaşlı elbiseleri genelde çok severim, çok zarif dururlar giyenin üzerinde. Ama bu şekilde hiç olmamış, çok fazla gelmiş bu detaylar. Hill'i de maalesef gecenin rüküşlerinden seçiyorum.And another worse-dressed celebrity. Jana Kramer looks like she borrowed the outfit of her belly dancer friend for this night and added some details to that. Her dress is SO crowded, which strains our eyes. If there were only the stones on the collar and if there were not any tassels on the breast area, and the curtain fabric on the bottom parts, this could have been a great dress. But these two details just killed this dress. Jana Kramer joins others to become one of the worse-dresses celebrities.

*****

Ve bir diğer rüküş isim daha. Jana Kramer dansöz kıyafetinden bozma bir elbise seçmiş gecede. Elbisesi o kadar kalabalık ki bakarken göz yoruyor. Yakada sadece taşlar olsaymış göğüs kısmındaki o dansöz kıyafetini hatırlatan püskülleri ve elbisenin alt kısmındaki perde kumaşı olmasaymış aslında gayet güzel olabilecek bir elbiseymiş. Ama bu iki detay elbisenin güzelliğini bitirmiş. Jana Kramer de bu elbiseyle gecenin
rüküşleri arasında yer alıyor.After lots of eye-straining dresses, at last we see a plain dress, worn by Shania Twain. The only thing I do not like about this dress is the top part. If you look only at the top, she looks like she has just grabbed her bath towel and wrapped it around herself. Except that,I like the plainness, the height and the harmony with the boots a lot. The tails behind look very nice, too. Nevertheless, I cannot choose her well-dressed because of the top part of the dress.

*****

O kadar göz yoran elbiseden sonra sonunda Shania Twain'i sade bir elbiseyle görüyoruz. Bu elbise de beğenmediğim tek şey üst kısmı. Banyo havlusu sarınmış da gelmiş gibi duruyor Twain üstten bakıldığında. Ama onun dışında elbisenin sadeliğini, boyunu, altına giyilen çizmelerle uyumunu çok beğendim. Arka kısımdaki kuyruklar da gayet hoş durmuş. Yine de elbisenin üst kısmının görünümünden dolayı Twain'i gecenin şıklarından seçemiyorum.


Beth Behrs looks very plain and lovely with her pink lace dress. However, there seems to be some hollowness, or some lackness that I cannot find its reason. Maybe it's because of the stance of the dress. Anyhow, I like Behrs. One of the well-dressed with a plain look at the night.

*****
Beth Behrs dantelli pembe elbisesiyle çok sade ve hoş görünüyor. Ama yine de nedenini bulamadığım bir boşluk, bir eksiklik var sanki kendisinde. Belki elbisenin duruşundan olabilir. Yine de Behrs'i beğendim ben. Gecenin sade şıklarından.


Sheryl Crow is so chic for her age. She made a difference by wearing a jumpsuit. The jumpsuit is so elegant, plain, and it's a great fit to her body. Her necklace, which is among the trends of this summer, completes the job. Moreover, her choice of bag is so true. Crow deserves to be one of the best-dressed celebrities of night.

*****

Sheryl Crow yaşına göre oldukça şık giyinmiş. Tulum tercih ederek diğer ünlüler arasında bir fark yaratmış. Tulumu çok zarif, sade ve vücuduna uygun bir  seçim olmuş. Bu yazın trendlerinden olan sarı kolyesi de kıyafetini tamamlamış. Çanta tercihi de çok doğru üstelik. Crow gecenin en şıklarından olmayı hak ediyor bu tercihiyle.


And it's time for the top 3. We could say that the dress of Taylor Swift looks like Jana Kramer's. Of course, this is plainer. As I already said, when those excess details disappear, we get a great dress. Taylor Swift's choice of dress is by Dolce&Gabbana. The dress has a model of glitter, which is a trend of this year. I also like glitter on dresses, and it looks much elegant on Taylor Swift. Generally, Swift has elegant red carpet choices. I choose Swift to be the 3rd best-dressed name of the night with this glitter dress.

*****

Ve top 3'e sıra geldi. Taylor Swift'in kıyafeti Jana Kramer'inkine benziyor diyebiliriz. Tabi daha sadesi. Söylediğim gibi o fazla detaylar kaybolunca ortaya çok şık bir elbise çıkabiliyor. Taylor Swift Dolce&Gabbana bir elbise tercih etmiş gecede. Elbise bu yılın trendlerinden olan parıltılı bir model. Ben de parıltıyı elbiselere çok yakıştırıyorum. Swift'in üzerinde oldukça zarif durmuş. Zaten genel olarak Swift'in kırmızı halı tercihleri gayet şık oluyor. Bu parıltılı elbisesiyle Swift'i gecenin en şık 3. ismi seçiyorum.Kaley Cuoco was mostly seen as the favorite of the night but I choose her the seconds best-dressed. She wears a very unique, elegant and perfect dress. Her clutch, earrings and the model of her hair makes a great combination. I cannot find much more to comment on Cuoco and go on with the best-dressed of the night.

*****

Kaley Cuoco genelde gecenin favorisiydi ama ben onu gecenin 2. en şık ismi olarak seçeceğim. Elbisesinin tarzı çok farklı, çok zarif ve kusursuz bir elbise bence. Çantası, küpesi, saç modeliyle süper bir kombin oluşturmuş. Cuoco için yapacak çok fazla yorum bulamayıp gecenin en şıkına geçiyorum.Against general view, the best-dressed name of the night was Jewel in my opinion. I cannot find anything to say to her peach-colored-dress which is very elegant and chic. The silverwork, the stance, the transparent part on the tail, everything about this dress is just perfect. And Jewel looks flawless with the natural look of her hair. I choose Jewel the best-dressed of the night with this dress. 

My opinions are like these. Which dress have you liked most? Do you agree with me or not? I await your comments ;)

*****

Genel yargının aksine bence gecenin en şık ismi kesinlikle Jewel'di. Şeftali rengi elbisesi o kadar şık o kadar zarif ki diyecek hiç bir şey bulamıyorum. Gümüş işlemeleri, duruşu, kuyruk kısmındaki transparan işlemeli kısmıyla tek kelimeyle mükemmel bir elbise. Saçının doğal haliyle de Jewel kusursuz görünüyor. Bu muhteşem elbisesiyle Jewel'ı gecenin en şık ismi seçiyorum.

Benim görüşlerim böyleydi. Siz en çok hangi kıyafeti beğendiniz. Fazla abartmışsın o kadar da kötü ya da güzel değil dedikleriniz var mı? Yorumlarınızı bekliyorum ;)


No comments:

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...