Saturday, April 19, 2014

Festival Style - Festival Stili

The festival season which started with Coachella last week is among the most awaited ones. We start thinking about what we will wear days before, and we keep making combinations. We wanted to help you and give you some advice in this process which is very hard to decide. Here are festival combinations that would go with every style...

*****

Geçtiğimiz hafta Coachella'yla açılan festival sezonu hemen hemen herkesin en çok beklediği zamanlar arasında. Günler öncesinden ne giyeceğimizi düşünmeye başliyor, farklı farklı kombinler yapıp duruyoruz. Biz de sizin karar vermenin oldukça zor olduğu bu konuda yardımcı olmak için biraz festival stili önerileri vermek istedik. İşte aşağıda her tarza uygun festival kombinleri...When we think of festival styles, the first things that comes to our mind are jean shorts. Crop tops are essentials of festivals, especially in the last years. Even though crop tops and jean shorts are thought to be very common, it is actually possible to make very different combinations with this duo. We are sure that everyone can find a combination that fits her style above :)

*****

Festival stili dediğimiz zaman bir çoğumuzun aklına öncelikle kot şortlar geliyor. Son yıllarda crop toplar da festivallerin vazgeçilmezleri arasında. Crop top ve kot şort çok tek düze gibi düşünülse de aslında bu ikiliyle farklı tarzlarda bir çok kombin yapmak mümkün. Yukarıda herkesin kendi tarzına uygun bulacağı bir kombin olduğuna eminiz :)


One of the most important things at a festival is comfort, without doubt. It is not hard to be both chic and comfortable, even though it is thought to be. If you cannot give up the comfort of maxi skirts, you can try one of these combinations above. 

*****

Festivalde en önemli şeylerden biri hiç şüphesiz rahatlıktır. Hem şık hem rahat olmak da düşünülenin aksine hiç de zor değil. Maxi eteklerin rahatlığından vazgeçemiyorsanız yukarıda gördüğünüz kombinleri deneyebilirsiniz. And these combinations are for the ones who think that they cannot wear dresses at a festival. Yes, it is possible to wear a dress at a festival and have fun comfortably. If you want the airiness of a dress, we recommend combinations like the ones above.

Our suggestions are these. So, which one is your festival style?

*****

Bu kombinler de 'festivalde elbise mi giyilir' diyenler için gelsin. Evet festivalde elbise giyerek de rahat rahat eğlenebilmek mümkün. Yazın elbiselerin ferahlığını hiçbir şeye değişmem diyorsanız festivallerde yukarıdaki gibi kombinler yapabilirsiniz.

Bizim önerilerimiz bu kadardı. Peki sizin festival stiliniz hangisi?

6 comments:

 1. I love some of these outfits! :)
  http://my--socalledlife.blogspot.com.es/

  ReplyDelete
 2. super great festival outfit idea! i agree that being comfy is the most important!


  Love,
  Pudding Monster

  ReplyDelete
 3. Lovely selection! I love the cropped tops!
  http://fashionmusingsdiary.blogspot.fr

  ReplyDelete
 4. These are so great, I would wear any of them. I especially love that white dress!
  xo
  styleontheside.com

  ReplyDelete
 5. hello, I know your blog from IFB. Would you like to follow each other?
  For me, to go to festival. I'd wear super comfortable-wear. Your first suggestion is awesome!!.. Crop tee and short are perfect for me to go to festival!!
  check mine!!

  www.divandagitadesiani.blogspot.com

  ReplyDelete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...