Saturday, May 3, 2014

Holiday Suitcase

I prepared some suggestions for the ones like me that could not wait for the summer and would want to enjoy a short spring holiday, with the help of my experience from my recent trip. Even though holidays are not preferred just yet in these weather conditions, people who go might be hesitant about packing. I hope this post would be helpful to those in need of suggestions :)

*****

Tatil için yaza kadar bekleyemeyip, benim gibi baharın tadını çıkarmak için bir kaç günlük tatile çıkmayı düşünenlere deneyimlerimden yola çıkarak bir tatil bavulu hazırladım. Bu havalarda tatil pek tercih edilen bir şey olmasa da çıkanlar bavul hazırlama konusunda oldukça tereddütlü oluyor. Umarım bu hazırladığım post sizlere yardımcı olur.


First of all, a baby blue -the favorite color trend of the season- bikini would be the perfect bikini choice. Strapless bikinis are very useful since they do not cause any visible tan lines. The ongoing trend, maxi skirts would be one of the most comfortable choices you could have when you would want to wear on your bikini while going to the beach or the pool. And don't forget to put a jean short in your suitcase which is probably my all-time summer favorite. If you are among the ones that get bored while tanning like me, you better bring a book or your headphones with you.

My suggestion for nail polish would be baby blue again. Straw hats are among of my favorites nowadays. Especially, this model I chose would be a great fit for anyone. There are many many choices for the sunglasses, but I see this model very frequently and I really started to like it. Other than this, I like sunglasses with blue glasses much. White flip-flop sandals -of course- would be a great choice. Even though we are in the spring, the sun could be effective around noon. So, don't forget to bring your sunscreen with you. For the evening, a plain but elegant dress like the one I chose is the most ideal. However, do not forget about the evening cold, have a leather or jean jacket with you.

*****

Öncelikle sezonun trend rengi olan bebek mavisi straplez bir bikini en doğru bikini tercihi olacaktır. Straplez bikiniler bikini izi derdinizi ortadan kaldırması açısından oldukça kullanışlı. Bu yaz da trendi devam eden maxi etekler ise plaja veya havuza inerken bikini üstüne giyinmek için en rahat parçalardan. Tabi yazın en sevilen parçalarından olan kot şortu da bavulunuza eklemeyi ihmal etmeyin derim ben. Siz de güneşlenirken sıkılanlardaysanız zaman geçirmek için kitap veya kulaklığınızı yanınıza alsanız iyi edersiniz.

Oje olarak da benim önerim yine bebek mavisi olacak. Ayrıca hasır şapkalar bu aralar favorilerimden. Özellikle benim seçtiğim model herkese istisnasız yakışan bir model. Güneş gözlüğü seçimi için çok fazla seçenek var aslında ama ben bu seçtiğim modeli bu aralar çok fazla görmeye ve beğenmeye başladım. Bunun dışında mavi camlı gözlükleri de çok beğeniyorum. Sandaletler içinse tabi ki parmak arası ve beyaz bir model en doğru tercih olacaktır. Ne kadar baharda olsak da güneş öğle saatlerinde çok etkili olabiliyor. Bu yüzden mutlaka güneş kreminizi yanınıza alın. Akşam giyinmek içinse çok abartı olmayan benim seçtiğim gibi sade ama gösterişli bir elbise en ideali. Ve tabi ki akşam soğuğunu atlamamak lazım. Yanınızda mutlaka bir deri ceket veya kot ceket bulundurun. 

6 comments:

 1. Great selection, I love all the contrasting neon colours, espesh those headphones!!

  Josie xoxo | Fashion Mumblr

  ReplyDelete
 2. great picks! x
  http://my--socalledlife.blogspot.com.es/

  ReplyDelete
 3. These are wonderful! All I want to do is travel this summer!
  xo
  styleontheside.com

  ReplyDelete
 4. Such a cute selection. I love the palm tree tote and bright colors! Following you on Google Friend Connect & Bloglovin. So glad you found me on IFB :)
  xo, TalitaSays

  ReplyDelete
 5. Great selection :)

  http://breakfastatvogue111.blogspot.com/

  ReplyDelete
 6. I like the skirt.

  the-renaissance-of-inner-fashion.blogspot.co.uk

  ReplyDelete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...