Saturday, May 3, 2014

Trend - Pastel Colours


Colorful clothings got their place inside the stores since the summer is coming. This summer we see more colorful stores thanks to the pastel colors trend - especially baby blue and powder color. We see pastel jeans in almost any store. I also think of buying one before the summer comes. If you choose pastel colors with more pastels, you could have a really cute look. And the floral trend is not over yet, you can combine floral and pastels to have a really perfect look.

*****

Yazın yaklaşmasıyla rengarenk kıyafetler de mağazalar da yerini aldı. Bu yaz diğer yazlara göre daha da renkli vitrinler görüyoruz çünkü pastel renkler (özellikle bebek mavisi ve pudra pembesi) bu yazın en gözde trendi. Pastel renk jeanler hemen hemen her mağazada gözümüze çarpıyor. Ben de mutlaka yaz gelmeden bir tane almayı düşünüyorum. Pastel renkleri kombinlerken yine pastel renkler seçerseniz çok tatlı bir görünüş elde edebilirsiniz. Ayrıca floral desen modası da hala bitmedi ve pastel renklerle kombinlemek için mükemmel bir seçim olacaktır.I chose a few pieces that I saw in stores for you. You can see these jackets by Zara on almost everyone. They have the perfect color and I really like these jackets. H&M's pastel shorts are really cute, don't miss those. Also this jacket and skirt duo by Stradivarius could be a great choice for both spring and summer evenings.

*****

Ben de sizin için mağazalarda gözüme çarpan bir kaç parçayı seçtim. Bu sezon özellikle Zara'nın aşağıda gördüğünüz ceketleri herkeste var. Tam sezonun trendine uyan renkteler ve ben de bu ceketleri çok beğeniyorum. H&M in pastel şortları ise çok tatlı, kaçırmayın derim. Ayrıca Stradivarius'un etek ceket takımı da hem bahar hem yaz akşamları için harika bir tercih olabilir. Son olarak Lacoste'un yeni sezon çantaları tek kelimeyle yaz için mükemmel bir tercih olur. Bebek mavisi bu model çantaya da çok iyi gitmiş.


Zara Jackets


H&M Shorts


Stradivarius Jacket and Skirt


Lacoste Bag


8 comments:

 1. lovning pastels at the moment! I want those pink pants and the floral jacket

  ReplyDelete
 2. I really am in love with that blue flat ballerina on your first picture! Any ideas where are they coming from?
  Thanks,sweetie..

  ReplyDelete
 3. I am loving the blues and mints this spring!
  xo
  styleontheside.com

  ReplyDelete
 4. Pastels are everywhere this summer and I'm loving them, but oddly enough I don't have any. All i have are prints and bold colours for summer wardrobe :) Loving them Zara leather jackets though! :D

  ReplyDelete
 5. pastel is love <3
  xx
  vanillant.blogspot.com

  ReplyDelete
 6. Love the powder blue nails and ballerina ♥
  mmtanguanco.blogspot.com

  ReplyDelete
 7. I love pastels, which is weird since I usually love dark neutrals! I especially love the jacket and skirt set, matching sets are super on trend lately! Great post! x

  fashionablexyouth.blogspot.com

  ReplyDelete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...