Saturday, March 30, 2013

2013 S/S Favorites - Stradivarius / 2013 İlkbahar/Yaz Favorilerim - Stradivarius

Hi there, I decided to have a new category just for you. From now on, I will share the pieces I saw in store and stuff I like. I have just got the chance to see the new Spring-Summer collections. And I can say that, this summer we will see neon everywhere. As you see, a vivacious summer awaits us. I start this category with Stradivarius, my favorite for this season.

*****

Merhaba, sizlere yepyeni bir köşe hazırlamaya karar verdim bugün. Artık mağazalarda gördüğüm ve beğendiğim ürünleri de sizlerle paylaşacağım. Bugün yeni sezon ürünlerini ancak görmeye fırsatım olabildi. Ve şunu söyleyebilirim ki bu yaz stripedan sonra en çok neon renkleri göreceğiz çevremizde. Anlayacağınız capcanlı bir yaz bizi bekliyor. Köşeme bu sezonki favorim Stradivariusla başlayacağım.


Every item from the new season collection of Stradivarius is more beatiful than each other. I like this blouse with back decolette a lot. I was stuck between pink and white but the pink one gets into my mind more :) You could combine it with shorts just like this one.

PRICE: 40 TL

*****

 Stradivariusun yeni sezon ürünlerinin hepsi birbirinden güzel. Bu sırt dekolteli bluzu çok beğendim. Beyaz rengiyle pembe arasında kaldım açıkçası ama pembede daha çok aklım kaldı:) Altına burdaki gibi bir şort giyebilirsiniz. Fiyatı ise 40 tl..


I wanted a share a skirt made with neon colors. There is not much to write about this skirt, I like it much. It is a perfect fit for this summer.

PRICE: 35 TL

*****

Yine neon renklerden oluşmuş çok hoş bir eteği paylaşmak istedim. Etek için yapılcak pek de yorum yok ben çok beğendim, tam bu yaza göre. Fiyatı 35 tl..


It is time for jean shirts now which we already talked about in our "Trends of This Year" page. If you still don't have any jean shirts and looking forward to buy one, I think this shirt by Stradivarius would be the best choice.

PRICE: 52 TL

******

Trend kısmında da bahsettiğimiz jean gömleklerde sıra. Eğer hala bir jean gömleğiniz yoksa ve almak istiyorsanız Stradivariustaki bu gömlek en iyisi bence. Gömleğin fiyatı 52 tl..


This jumpsuit is one of the products that I like most by Stradivarius. This jumpsuit combines the trends of black-white and geometrical patterns. Moreover, one cannot say that jumpsuits are not comfortable, especially for summer. I say that you should consider adding this chic piece to your wardrobe.

PRICE: 65 TL

*****

Bu tulum da en çok beğendiğim ürünleri arasında Stradivariusun. Siyah-beyaz ve geometrik desen trendinin birleştirildiği bir tulum olmuş. Zaten yazın tulumların rahatlığı tartışılmaz. Böyle şık bir tulum da olunca kesinlikle dolabınıza katmayı düşünün derim ben:) Tulumun fiyatı 65 tl..
Now it's time for accesories. The necklaces by Stradivarius are very colorful this season. I love them all, but I will share the ones that I like most like this sweet-looking one.

PRICE: 42 TL

*****

Gelelim aksesuarlara. Stradivariusun kolyeleri bu sezon rengarenk. Ben hepsine bayıldım ama en çok beğendiklerimi sizlerle paylaşıyorum. Bu tatlı kolyenin fiyatı 42 tl..


This kind of necklaces that have overhang pieces look like to be trendy this season. You can find LOTS of kinds but my favorite for now is this one.

PRICE: 42 TL

*****

Bu tarz sarkan zincirli kolyeler de bu sezonun trendlerinden gibi duruyor. Çok fazla çeşidini bulabilirsiniz ama benim favorim şimdilik bu. Fiyatı ise yine 42 tl..


And this is a plainer one. I like the stone details much. I think that I like this the most out of these three. 

PRICE: 22 TL

*****

Bu da daha sade bir kolye. Taş detayları çok hoşuma gitti. Sanırım üçü arasından en çok bunu beğendim. Kolyenin fiyatı 22 tl..


Bracelets are colorful too at Stradivarius. You can find different colors of knitted chain bracelets which I wrote about in my "Trends of This Year" page.

PRICE: 27 TL

*****

Stradivariusta bileklikler de rengarenk. Bu yılın trendlerinden olan örme zincirli bilekliklerin farklı renklerini de bulabilirsiniz. Bilekliğin fiyatı 27 tl..

Again, a trendy and vivacious bracelet...

PRICE: 20 TL

*****

Yine yılın trendlerinden olan capcanlı bir bileklik.. Fiyatı ise 20 tl..


Bracelets are commonly found in sets like this set of six pieces.

PRICE: 20 TL

*****

Bileklikler genelde set halinde. Bu altılı setin fiyatı da yine 20 tl..


In purses, I liked this one which has little red sides. It is plain but unique thanks to its sides.

PRICE: 27 TL

*****

Çanta olarak en çok bu küçük yanları kırmızı olan çantayı beğendim. Hem sade hem de yanları sayesinde sıradan değil. Çantanın fiyatı 27 tl..

And now, shoes. I like the sandals generally but this one is my favorite since I have been looking for one like this for a long time.

PRICE: 90 TL

*****

Sıra geldi ayakkabılara. Sandaletleri genel olarak çok beğendim ama uzun süredir böyle bir sandalet aradığım için favorim bu. Fiyatı 90 tl..


Lastly, I wanted to share some loafers, a trend which is loved a lot. Although there is not many loafers in Stradivarius you can find these plain ones in many different colors. I think they are very cute. 

PRICE: 52 TL

*****

Son olarak bu yılın en çok beğenilen trendlerinden loaferları paylaşmak istedim. Stradivariusta çok çeşit olmasa da bu düz loaferların farklı renklerini bulabilirsiniz. Bence çok tatlılar. Fiyatları 52 tl..


No comments:

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...