Friday, April 5, 2013

2013 İlkbahar/Yaz Favorilerim - Zara

Zara disappointed me this season. It looks like the new collection is prepared much carelessly.Well, there are of course some pieces that I like but they are in very small numbers. Normally, when I get in Zara, I want to buy all the clothes but this time I had a very hard time finding a clothing that I like. Some of the clothes were actually more like a pair of pyjamas. At least we do not see this sloppiness at the shoes. Heeled ones are once again awesome in Zara! Now let's have a look at the products I like...

*****

Zara bu sezon beni resmen hayal kırıklığına uğrattı. Yeni sezon koleksiyon çok özensiz hazırlanmış gibi geldi. Beğendiğim ürünler tabi ki var ama çok çok az. Normalde Zara'ya girdiğimde bütün kıyafetleri almak isterken bu defa beğenebileceğim kıyafet bulmakta oldukça zorlandım. Bazı kıyafetler gerçekten pijama gibiydi hatta. Ama ayakkabılara yansımamış en azından bu özensizlik. Zara'nın topukluları yine harika! Hadi şimdi beğendiğim ürünlere bi göz atalım..


Let's start with skirts. I find the style of this mini skirt unique. I could say that it is the only good mini skirt. Long skirts will be a trend this summer, especially ones with vivid colors like this one. A floaty, perfect-fit-for-summer skirt. One of the products that I like most. 

PRICE: 130 TL - 100 TL

*****

Önce eteklerle başlayalım.. Bu mini eteğin tarzını orjinal buldum. Tek iyi mini etek diyebilirim hatta. Uzun etekler ise bu yazın trendlerinden olacak. Özellikle böyle canlı renkleri. Tiril tiril tam yazlık bi etek bence. Bu en çok beğendiğim ürünlerden.
Fiyat : 130tl - 100 tl


My favorite on tops are the blouses with stones and chains on their collars. The blouse on the left side seems more proper for night. The stones are a bit extravagant for casual usage. However, it looks very nice. A similar one of the blouse on the right was shared by me from the Mango collection. This one has a bit different collars and arms. This is the one that is the closest to my sense of dress, even though I do not like it much.

PRICE: 100 TL - 130 TL

*****

Üstlerde bu yaz favorim yakası taşlı veya zincirli bluzlar. Soldaki bluz geceye daha uygun sanki. Taşları günlük giyime abartılı olabilir. Ama çok hoş durmuş. Sağdakinin benzerini mangonun koleksiyonundan da paylaşmıştım. Bunun yakası ve kolları biraz daha farklı. Çok hoşuma gitmese de en giyebileceğim tarzda bunu buldum.
Fiyat : 100 tl - 130 tl

Sadly, the only dress I like by Zara this season is this green dress. Actually, about this dress, not that I like it, but again, the closest to my sense of dress. A comforty dress that is fit for the colors of this summer. But I find Zara way below my expectations since it normally makes great dresses.

PRICE: 100 TL

*****

Zara'da maalesef bu sezon tek beğenebildiğim elbise bu yeşil elbise oldu. Aslında beğendiğim değil de kendime en çok yakın bulduğum diyelim. Yine yazın renklerine uygun rahat bir elbise olmuş. Ama normalde mükemmel elbiseler üretebilen bi marka olarak bu sezon beklentimin çok altında kaldı Zara..
Fiyat : 100 tl


We see the stripe trend at purses, too, among with many others. The purse, unlike the others, seems very nice.  The little colored purse has a very lovely color and is closer to the style that you would prefer during summer.

PRICE: 150 TL - 50 TL

*****

Stripe trendini Zara'da bir çok üründe olduğu gibi çantalarda da görüyoruz. Çanta diğer ürünlerin aksine oldukça başarılı olmuş bence. Küçük renkli çanta ise yazın tercih edeceğimizi tarza daha yakın, rengi de çok hoş.
Fiyat : 150 tl - 50 tl


We can see products that meet our expectations from Zara at last. Zara is once again succesful at heeled shoes. There are some other black heeled shoes, too, but I like this one the most. It could bring some unique look to your combination whether it's day or night. The green one is among the trends of this year, with its pointed front, and closed back. These shoes look great either. It is possible to find almost every color but I LOVE this green one. The blue one is a shoe that could give some chic air to a casual and plain combination.

PRICE: 130 TL - 150 TL - 200 TL

*****

Sonunda Zara'dan beklentimizi karşılayan ürünler görebildik. Topuklularda her zamanki gibi oldukça başarılı Zara. Siyah topuklu tarzında bi kaç tane daha ayakkabı var ama ben bunu çok beğendim. Gündüz de gece de kıyafete müthiş bi hava katabilir. Yeşil ayakkabı da bu senenin trend modellerinden; önü sivri arkası kapalı.. Bu ayakkabılar da çok şık duruyor. Hemen hemen her rengini bulmak mümkün ama ben bu yeşile bayıldım. Mavi topuklu da günlük sade bir kıyafete çok şık bi hava katabilecek bir ayakkabı.
Fiyat : 130 tl - 150 tl - 200 tl


I like not only heeled shoes but also sandals by Zara a lot. I like the sandals of almost every brand this season. Especially the ones with vivid colors like pink are very trendy. Leopard looks great on sandals either.

PRICE: 130 TL - 90 TL

*****

Zara'nın sadece topukluları değil sandaletleri de çok hoşuma gitti. Bu sezon hemen hemen her markanın sandaletlerini çok beğendim. Özellikle pembe tarzında canlı renkler çok moda. Leopar da sandalete yakışmış bence.
Fiyat : 130 tl - 90 tl 


 Image 1 of EGYPTIAN STYLE NECKLACE from Zara
And noow, my favorite item in Zara. This necklace that I very very much like, that I find it a fit for everything is the best product in the collection without doubt. I had also used this bracelet in my page "Combinations". It is a very chic, elegant and flamboyant necklace. It could make you the most dapperest person in the place you are at, even if you wear it over a white plain t-shirt.

PRICE: 90 TL

*****

Eveet sıra geldi Zara'daki favori ürünüme. Zara'da bu sezon çok çok beğendiğim, her şeyle yakıştırdığım bu güzel kolye kesinlikle Zara'nın koleksiyonundaki en iyi ürün. Daha önce kombin önerileri bölümünde de çok beğenerek kullanmıştım bu kolyeyi. Gerçekten çok şık, zarif  ve gösterişli bir kolye olmuş. Düz beyaz bi tişörtün üstünde bile sizin bulunduğunuz ortamın en şık insanı yapabilir.
Fiyat: 90 tl


No comments:

Post a Comment

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...