Sunday, May 12, 2013

Met Gala 2013

The concept was The Punk: Chaos to Couture this year at Met Gala, the greatest fashion event. There were not so many that were fit for the concept but there was a nice race to become the best dressed. I decided to share the photos three by three since there are too many. The ranks will be starting with the worst ones as usual, but in the first photo, I want to show you the celebrities that wear the best fits for the concept. Now, comments, before I bore you.

*****

 Moda dünyasının en büyük etkinliği olan Met Gala'da bu sene konsept The Punk: Chaos to Couture'dı. Genel olarak konsepte uygun giyinenler oldukça azdı bence ama şıklık konusunda son derece güzel bir yarış vardı. Çok fazla fotoğraf olduğu için fotoğrafları üçlü guruplar halinde paylaşmaya karar verdim. Yine her zamanki gibi kötüden iyiye doğru olucak sıralama ama ondan önce konsepte en uygun giyinen isimleri paylaşmak istedim. Sizleri çok fazla sıkmadan hemen yorumlara başlıyorum.Yes, there were 4 names that wore proper stuff that are fit for the punk concept. Madonna with her Givenchy jacket, Julie Macklowemwith her Zang Toi dress and the couple of Tommy - Dee Hilfiger. All of them live the concept. I am separating them from the race and congratulate them for reflecting the concept this good.

*****

 Evet punk konseptine uygun giyinen 4 isim vardı bence gecede; Givenchy ceketiyle Madonna, Zang Toi elbisesiyle Julie Macklowe ve Tommy-Dee Hilfiger çifti. Hepsi ayrı ayrı konsepti çok iyi yansıtmışlar. Onları şıklık yarışından ayrı tutuyorum ve konsepti bu kadar iyi yansıttıkları için tebrik ediyorum.


And now we see the worst dressed 3 names of the night: Beyonce, Mary-Kate and Ashley Olsen. The Givenchy dress of Beyonce looks terrible. I do not usually like 2-piece dresses and this is even worse. The pattern on her skirt, the belt, the stance of the top... I just can't stop finding any flaws on this dress. Mary-Kate Olsen wears a Christian Dior which looks lmore like something she borrowed from her female boxer friend. Ashley Olsen also chose a Christian Dior dress which would look great on a Halloween night, rather than the Met Gala. 

*****

 Gecenin rüküşleri arasına girmeyi başaran isimlerden Beyonce ve Mary-Kate, Ashley Olsen kardeşleri görüyoruz şimdi de. Beyonce'nin Givenchy elbisesi çok ama çok kötü. Genel olarak iki farklı parçadan oluşan elbiseleri sevmem ama bu elbise ayrı bir rüküş olmuş. Eteğindeki desenler, kemeri, üst kısmının duruşu başlı başına çok kötü. Olsen kardeşlerden Mary-Kate Christian Dior tercihiyle boks maçına çıkıcakmış gibi giyinmiş. Ashley ise yine Christian Dior elbisesiyle Met Gala'yı cadılar bayramıyla karıştırmış sanırım.


Katy Perry, Sarah Jessica Parker and Amanda Seyfried were among the worst dressed ones at the night. Katy Perry looks like she has got the crown for being the worst dresses celebrity of the night, but no, Beyonce is a just a bit worse. Its hard to decide which is worse. Ladies! Were you aware that the concept of the night was PUNK? Nobody seems to be aware of this so I will just go on. Amanda Seyfried wears a Givenchy dress that even my grandma would not even wear. That is not I expect from her. Giles Deacon dress of Sarah Jessica Parker is not the dress that goes with her. Maybe it would look better if someone else wore it but the pattern is really bad. And I just need to comment on the thing above her head. I cannot give it a name. It just doesnot deserve a name. It shouldn't exist. Maybe she tried to mock the internet memes that called her horse but this was not the place. I really hope that she was trying to have a mohawk shape but she just did not look at the mirror before arriving at the event.

*****

 Gecenin diğer rüküşleri arasında Katy Perry, Sarah Jessica Parker ve Amanda Seyfried vardı. Katy Perry Dolce&Gabbana elbisesiyle en rüküş olmaya aday gibi Beyonce'yle birlikte. Hangisinin daha kötü olduğuna karar veremedim ben. Amanda Seyfried ise Givenchy tercihiyle anneanne elbisesi giyerek hayal kırıklığına uğrattı beni. Böyle kötü bir elbise beklemezdim ondan. Sarah Jessica Parker'ın Giles Deacon elbisesini de ona hiç yakıştıramadım. Belki başkası giyse daha iyi durabilirmiş ama yine de deseni çok kötü.


Arrrgh, so many worst dressed celebrities! I just wonder what message Emmanuel Ungaro was trying to give while doing this dress for Coco Rocha? "Just put some f****** leaves so people wonder about us!" was the message, I assume. I just can't understand the fact that someone could like this dress. It also looks bad without the leaves, and I don't think leopard goes with tight and long dresses. So many people made fun of this Givenchy dress of Kim Kardashian so I would not go harder on her. Just that there is this fact that pregnant people should not wear tight dresses; however she cannot give up on tight dresses. And Jennifer Lopez didn't give up on wearing this same style of dresses on EVERY event. She is becoming boring. Michael Kors did not do a great job -not even an average job in my opininon- on this dress and it looks like it is bought from a (really) low-class local store.

*****

 Rüküşler bitmiyor maalesef bu gecede. Coco Rocha'nın Emmanuel Ungaro elbisesindeki o yapraklar ne öyle? İnsan böyle bi elbiseyi nasıl beğenebilir merak ediyorum. Yapraklar olmasa da yine kötü elbise leopar desenini böyle dar ve uzun elbiselere hiç yakıştıramıyorum. Kim Kardashianla yeterince dalga geçildi zaten bu Givenchy elbisesinden dolayı o yüzden ben pek bi şey söylemiycem. Sadece hamile insanlara dar kıyafetleri kesinlikle yakıştırmıyorum, hamileyken bol elbiseler tercih edilmeli ancak Kim Kardashian bir türlü dar elbiselerinden vazgeçemiyor. Jennifer Lopez ise her davette aynı tarz kıyafet giymekten bıkmadı bir türlü. Çok sıkıcı olmaya başladı bu kıyafetleri. Michael Kors elbisesi ayrıca pazardan alınmış gibi duruyor bence.


We are to close to the last of worst dressers with Kristen Stewart, Alicia Keys and Gwen Stefani. Stewart was unique by wearing a jumpsuit. However, the choice of this Stella McCartney jumpsuit was wrong. Satin should be banned from being used on dresses. Don't you think they look like the quilt at your grandma's house? Also, Alicia Keys wore a two-piece dress that I do not like by Jason Wu. The top and the bottom are from different universes. Not even close to being good. Gwen Stefani looks like she wrapped the fabrics she found at home around herself with her Mason Martin Margiela dress. The skirt is exactly like that. I think it would look better if she had really done it herself.

*****

 Kristen Stewart, Alicia Keys ve Gwen Steffani üçlüsüyle gecenin rüküşlerinin sonuna yaklaştık. Kristen Stewart her zamanki gibi tulum tercih ederek farklılık yaratmış. Ama maalesef Stella McCartney tulumu yanlış bir seçim olmuş. Saten kumaş kıyafetlerde yasaklanmalı bence. Anneanne yorganlarının kumaşı gibi durmuyorlar mı sizce de? Alica Keys de sevmediğim iki parçalı elbiselerden olan Jason Wu elbise giymiş. Alt kısmı ayrı havada üstü bambaşka bi havada. Hiç ama hiç olmamış. Gwen Steffani de Maison Martin Margiela elbisesini evde bulduğu kumaşlardan sarıp sarmalayıp yapmış gibi. Etek kısmı özellikle tam olarak öyle duruyor. Hatta kendi yapsa daha güzel olucağına eminim. And our last lucky celebrities in the worst dressers are Anne Hathway with her Valentino dress, Rosie Huntington Whiteley with her Gucci dress and Kirsten Dunst with her Louis Vuitton dress. We could say that feathers were prominent at the night this year. I guess the best of these three is Kirsten Dunst. Anne Hathaway and Rosie Huntington Whiteley are worse than each other.

*****

 Rüküşler arasına girmeyi başaran son talihlilerimiz Valentino elbisesiyle Anne Hathaway, Gucci elbisesiyle Rosie Huntington Whiteley ve Louis Vuitton elbisesiyle Kirsten Dunst oluyor. Evet bu yıl galaya kuş tüyleri damga vurdu diyebiliriz. Sanırım bu üçlü arasında en iyi yine Kirsten Dunst. Anne Hathaway ve Rosie Whiteley ise birbirinden kötü.


We got rid of worst dressers but we can't get rid of quilt fabrics. Satin is my least favorite fabric on night dresses. Zac Posen dress of Uma Thurman, Alberta Ferretti dress of Kate Beckinsale and Valentino dress of Gwyneth Paltrow are above average even though they are not great, but it would be better if some other fabric was used.


*****

 Rüküşlerden kurtulduk ama yorgan kumaşlarından kurtulamadık maalesef. Saten abiyede enn sevmediğim kumaş türü. Uma Thurman'ın Zac Posen, Kate Beckinsale'in Alberta Ferretti  ve Gwyneth Paltrow'un Valentino elbiseleri çok güzel olmasa da makul bir seviyede ama farklı bir kumaş kullanılsa çok daha iyi olucakmış.


And these three comes to our wedding-planning girls. You could wear a dress like Karlie Kloss's Louis Vuitton dress at your night of henna (a conservative version of a bachelor's party), one like Amber Heard's Emilio Pucci dress at your engagement ceremony and one like Katie Holmes's Calvin Klein dress at your marriage. Alrşght, the dresses are not bad but as I said, these are very far from the concept.


*****

Bu üçlü de evlenme hazırlığı yapan kızlarımız için gelsin. Karlie Kloss Louis Vuitton elbisesiyle kına gecenizde, Amber Heard Emilio Pucci elbisesiyle nişanınızda, Kate Holmes ise Calvin Klein elbisesiyle düğününüzde giyebileceğiniz örnekler göstermek istemişler sanırım size. Tamam elbiseler kötü değil ama dediğim gibi geceye oldukça uzak kalmışlar.


Ashley Greene looks like she just came from the royal ball of Cinderella. Her Marchesa dress is great on her but it fewls exaggerated for the night. I can't recognize Zooey Deschanel without her bangs. Her Tommy Hilfiger dress is too plain for the night but I like her clutch a lot. Jennifer Lawrence can't stop wearing fluffy dresses anyhow. Even though I like her the most with the Miss Dior dress, she should start wearing other kinds of dresses.


*****

Ashley Greene Cinderella'nın kraliyet balosundan fırlamış gibi. Kendisine çok yakışmış Marchesa elbisesi ama sanki o da gece için fazla abartılı olmuş. Zooey Deschanel'ı kahkülsüz haliyle tanıyamadım resmen. Tommy Hilfiger Elbisesi oldukça sade kalmış geceye ama çantasını çok beğendim. Jennifer Lawrance kabarık elbiseler giymekten vazgeçemiyor nedense. Bu üçlü arasında Miss Dior elbisesiyle en çok onu beğensem de artık farklı elbiseler denemeye başlaması lazım.


After criticizing satin that much it would be weird for me to like these dresses but we see satin could look beatiful if it is not monocolored or if it is patterned on Kylie Minogue and Kerry Washington. Actually the top of that Moschino dress saved Kylie Minogue. For Kerry Washington, I like the details more than the pattern. The netting, the lace amd the leather gloves are so unique and nice on this Vera Wang dress. And Naomi Herris's Donna Laran Atelier dress is so elegant, and the tail is very nice. And this color really goes with her.


*****

O kadar satene laf ettikten sonra bu elbiseleri beğenmem garip olucak biliyorum ama tek renk olmadığı sürece veya desenli olduğu zaman satenin güzel durabileceğini görüyoruz Kylie Minogue ve Kerry Washington'da. Aslında Kylie Minogue biraz da Moschino elbisenin üst kısmının güzel duruşu kurtarmış sanırım. Kerry Washington'da ise desenden çok ayrıntıları beğendim. Fileli kısım, danteller ve deri eldivenler çok ayrı bi hava katmış Vera Wang elbiseye. Naomi Herris'in ise Donna Karan Atelier elbisesi çok zarif durmuş, kuyruk kısmı çok hoş. Ayrıca bu renk ona çok yakışmış.


Netting is one of the first things that come to your mind when you think about punk. Jessica Biel showed this detail very good with a Giambattista Valli Couture dress, and Miley Cyrus, too, with a Marc Jacobs dress. However, I don't think I should say anything about Cyrus's terrible hair. I love the make-up of Hilary Rhoda. So plain and really looking good on her. And her choices are great with her Wes Gordon leather tights and Sheer Mullet tunic.


*****

Punk diyince akla ilk gelen detaylardan biri de filedir sanırım. Bu detayı Jessica Biel Giambattista Valli Couture ve Miley Cyrus Marc Jacobs elbiseleriyle çok iyi yansıtmış. Ancak Miley Cyrus'un saçlarının ne kadar kötü olduğunu söylememe gerek yok heralde. Hilary Rhoda'nın makyajına bayıldım. Çok sade olmuş ve ona çok yakışmış. Kıyafet seçimi de oldukça başarılı Wes Gordon deri taytla rahatlığı yakalarken üstündeki Sheer Mullet tunikle de şıklıktan ödün vermemiş.


Cara Delevingne and Sienna Miller were the only celebrites that used studs at the night. I like the Burberry dress of Cara a lot but that clutch really kills the mood. I like the haşr of Sienna Miller much but that Burberry dress belongs to other universes with that leather jacket. Gisele Bundchen chose chains which are alike studs, on that Anthony Vaccarello dress and looked unique and fresh.


*****

Zımbayı gecede tek kullanan isimler Cara Delevingne ve Sienna Miller'dı. Cara Delevingne'in Burberry elbisesini çok beğendim ama o pazardan alınmış gibi duran çantası bütün havayı bozmuş. Sienna Miller'ın ise saçını çok beğendim ama o deri ceket o Burberry elbiseyle çok ayrı dünyaların kıyafetleri sanki. Gisele Bundchen ise zımbaya benzer bir detay olan zincir tercih etmiş Anthony Vaccarello elbisesinde. Farklı bir şıklık yakalamış böylece.


Now it's time for three celebrities that wore white: Heidi Klum, Emmy Rossum and Olivia Wilde. All of them are far from the concept but I like the Donna Karan Atelier dress and the haşr of Emmy Rossum. Heidi Klum's Marchesa dress is awesome (especially the top). Olivia Wilde was elegant with her Calvin Klein dress. But as I said; wrong place, wrong time for these dresses.


*****

Beyaz tercih eden üç ünlüde şimdi de sıra; Heidi Klum, Emmy Rossum ve Olivia Wilde. Üçü de yine gecenin konseptinden çok uzakta kalan isimler ancak Emmy Rossum'un Donna Karan Atelier tuvaletine ve saçına bayıldımm. Heidi Klum'un da Marchesa elbisesi (özellikle üst kısmı) harika. Olivia Wilde da zarif bir şıklık yakalamış Calvin Klein elbisesiyle. Ama dediğim gibi bu kıyafetler için yanlış yer yalnış zaman.


One of the dresses that were preffered most at the night was dresses with crop tops. I like Jessica Hart the most out of these three. The top of the Diana von Furstenber dress is really nice but the bottom could have been plainer. I think the Prabal Gurung dress of Emma Watson is really plain. And Alexa Chung was among the names that were unique and chic.


*****

Gecede en çok tercih edilen kıyafetlerden biri de crop top elbiselerdi. Bu üçlüden en çok Jessica Hart'ı beğendim. Diana von Furstenber elbisesinin üst kısmı çok güzel altı daha düz olabilirdi ama. Emma Watson'ın Prabal Gurung elbisesi fazla sade geldi bana. Alexa Chung ise Erdem elbisesiyle gecede farklı bir şıklık yakalayan isimler arasındaydı.


It would be awkward if we didn't see the most prominent of this summer at Met Gala, stripes. And this J Mendel dress looks really awesome on Chanel Iman, I also like the model a lot. Her pink clutch is absolutely the right choice. Cameron Diaz wore an elegant Stella McCarrtney dress at the night. The cap gave the unique look but we owe respect to that belt, the dress would be very plain without it. Her clutch is really going great with her dress. Nichole Richie is plain and chic with her Topshop dress but I do not think her clutch is the right choice.

*****

Bu yazın en etkili trendi olan çizgi desenini Met Gala'da göremesek olmazdı heralde. Chanel Iman'a da bu çizgili J Mendel elbise çok yakışmış, modelini de ayrıca çok beğendim. Pembe çantası ise kesinlikle en doğru seçim olmuş. Camoron Diaz da Stella McCartney elbisesiyle gecenin zarif şıklığı yakalayanlarından. Pelerin kısmı elbisede fark yaratmış ama kemerin de hakkını vermek lazım. Kemersiz çok sade bir elbise olurdu. Çantası da elbisesiyle gayet uyumlu. Nicole Richi de Topshop elbisesiyle sade ve güzel bir şıklık yakalamış ama maalesef onun çantasını elbisesini uygun bulamadım.


And we are getting closer to the best. I like lace a lot on dresses but there is a slight difference of lace that one would use on a curtain and a dress. Rooney Mara is just above this edge with this Givenchy dress. I think the zipper saved the dress from being like a curtain. Unexaggerated, plain and beatiful. One of the Victoria's Secret angels, Joan Smalls is looking very chich with her Tom Ford dress. A completely chic look. I like Joan Smalls the most among these three. Jennifer Morrison looks elegant with this Donna Karan Atelier dress. The slash looks great, and the harmony of the dress with the clutch and shoes sre really great.


*****

Yavaş yavaş gecenin en şıklarına yaklaşıyoruz. Danteli elbiselere çok yakıştırıyorum ama perdelik dantel deseniyle elbiseye yakışan dantel arasında da ince bir sınır var ve onu kaçırmamak lazım. Rooney Mara Givenchy elbisesiyle tam bu sınırda kalmış bence. Sanırım elbisedeki fermuarlar onu perdeye benzemekten kurtarmış. Abartısız, sade ve güzel bir elbise olmuş. Victoria's Secret meleklerinden Joan Smalls da Tom Ford elbisesiyle oldukça şık görünüyor. Herşeyiyle bütün bir şıklık yakalamış. Bu üç isim arasında en beğendiğim Joan Smalls. Jennifer Morrison Donna Karan Atelier elbisesiyle oldukça şık görünüyor. Yırtmaç bu elbiseye çok yakışmış. Çanta ve ayakkabı uyumu da gayet başarılı.


And we go on with lace dresses once again. Dresses with lace become really awesome  dresses if they have precious handwork on them. Diana Keuger with her Chanel dress and Minka Kelly with her Carolina Herrera dress show this awesomeness. Diana Kruger's dress is absoutely one of the most elegant dresses of the night and it really goes with those shoes. I like her the most among these three. The Altuzarra dress of Allison Williams looks like the ones in the last collection of Tuvana Büyükçınar. It's a great dress even though there are many transparent details


*****

 Yine dantel desenli elbiselerle devam ediyoruz. Dantel deseninin üstünde bir de işlemeler olunca mükemmel elbiseler ortaya çıkıyor. Diana Kruger Chanel elbisesiyle Minka Kelly ise Carolina Herrera elbisesiyle bu bütünlüğü yakalayan isimler arasındalar. Minka Kelly'nin elbisesinin rengi ve yakasındaki taşlar çok güzel görünüyor. Diana Kruger'ın elbisesi gecenin en zarif elbiselerinden kesinlikle. Ayakkabılarıyla da çok uyum sağlamış. Bu üçlü arasında kesinlikle en beğendiğim kıyafet onunki. Allison Williams'ın Altuzarra elbisesini Tuvana Büyükçınar'ın İstanbul Fashion Week'te gördüğümüz elbiselerine çok benzettim. Biraz fazla transparan detay olsa da gayet güzel bir elbise.


And we are at the top 9! Kate Bosworth, Stacy Keibler and Anja Rubik are the ones that were chic with a mini. Kate Bosworth's pink Balmain dress is really cute. That belt is going great with the dress. Shoes, clutch, natural hairs... Everything is in rhythm. The Rachel Roy dress of Stacy Keibler looks like the armor of a gladiator. I think she chose a really chic dress and the shoes are awesome, too. Anja Rubik is one of the most stylish names at the night with her Anthony Vaccarello dress. Red is one of the best looking colors on leather and those metal details at the bottom rock! And the collar is probabşy the most awesome detail of the dress. The rhythm of the dress with the shoes are perfect.


*****

Vee gecenin en şık dokuz ismine geldik. Kate Bosworth, Stacy Keibler ve Anja Rubik miniyle şıklığı yakalayanlardan. Kate Bosworth'un pembe Balmain elbisesi çok tatlı bence. Kemeri elbiseye çok yakışmiş. Ayakkabılar, çanta, doğal saçları her şey uyum içinde. Stacy Keibler'ın Rachel Roy elbisesinde bi gladyetör havası var sanki. Bence çok şık bir elbi tercih etmiş ve ayakkabılar da harika. Anja Rubik ise Anthony Vaccarello elbisesiyle gecenin en tarz isimlerinden. Kırmızı deriye en yakışan renklerden ve alttaki metal detaylar da harika. Yaka kısmı sanırım elbisenin en can alıcı kısmı olmuş. Ayakkabılarla elbisenin uyumu ise kusursuz.


Before we go on to the top 3, we continue with Jessica Alba, Nina Dobrev and Blake Lively. Jessica Alba is my favorite of these three with her Tory Burch dress. The pattern, the model, and the stance are just awesome! However, I can't love that clutch. Nina Dobrev chose a chic and comfortable Monique Lhuillier dress. I like the bustier part of the dress a lot. And of course, the tulle skirt looks great. Blake Lively are among others that used the trend of feathers with her Gucci dress. The tail could have been plainer but the top looks really nice. And the earrings look good over that dress.


*****

Gecenin ene şık üç ismine geçmeden önce birbirinden şık Jessica Alba, Nina Dobrev ve Blake Lively ile devam ediyoruz. Jessica Alba Tory Burch elbisesiyle bu üçlü arasındaki favorim. Elbisenin deseni, modeli, duruşu hepsi harika. Ancak ne yazık ki çantasını beğenemedi. Nina Dobrev de Monique Lhuillier elbisesiyle hem rahat hem şık olabileceği bir tercih yapmış. Ben özellikle elbisenin büstiyer kısmını çok beğendim. Tabi ki tüllü etek kısmı da çok şık duruyor. Blake Lively Gucci elbisesiyle kuş tüyü modasına uyanlardan. Elbisenin kuyruk kısmı daha abartısız olabilirdi ama üst kısmının duruşu gerçekten çok hoş. Küpeleri de elbisesiyle oldukça uyumlu.


Aaaaaand, the top 3! It was really hard to choose the  best of these three for me. Miranda Kerr shows us how you can step up the game with just a glitter detail with this crop top Michael Kors dress. Her clutch is the same as Jessica Alba's with different colors which I like, but it might have been better if no studs were on the sides. Her hair, and the colors of her nail polish and lipstick are absolutely awesome. She manages to be one of the best as usual. I choose her to be the third best name of the night. One other name that succeeds to be one of the best at every event is Taylor Swift. The location of the lace details on her J Mendel dress is perfect. It looked much beatiful, especially on the sides. But the most important detail for me to like this dress so much is the stones on the collar. They really look elegant on this dress. And I think this hairstyle looks really good on her. And Taylor Swift is chosen to be the second best dressed celebrity of the night. Aaand the best dressed name of the night is Doutzen Kroes with her Olivier Theyskens dress! The chiffon-like part under her leather dress, the knot-like part on the back, I just love them all! And I am really glad she wore unexaggerrated jewellery like these. And her shoes might be the best of the night. Her hair and make-up arecery plain and they are best choice. I congratulate her for combining a really elegant dress like this in a plain way.

*****

İşteee gecenin en şık üç ismi. Bu üçlü arasında en şıkı seçmek gerçekten çok çok zor oldu benim için. Miranda Kerr crop top modelindeki Michael Kors elbisesiyle küçük bir parıltı detayıyla bile elbiseye nasıl güzel bir hava katılacağını gösteriyor bize. Çantası sanırım Jessica Alba'nınkiyle aynı ama bu rengini daha çok beğendim ben tabi yanındaki zımbalar olmasa daha iyi olurmuş. Saçı ruj ve oje rengi de gerçekten harika. Zaten her zaman davetlerin en şık isimlerinden olmayı başarıyor Miranda Kerr. Bu gecenin en şık 3. ismi olarak onu seçiyorum. Her davette en şıklar arasına girmeyi başaran bir diğer isim ise Taylor Swift. 
J. Mendel elbisesindeki dantel detayların yerleri mükemmel. Özellikle yanlarda çok güzel durmuş. Ama bu elbiseyi bu kadar çok beğenmemi sağlayan en önemli detay yakadaki taşlar. Kesinlikle harika durmuş bu elbisede. Ayrıca bu saç modelini de çok yakıştırdım Taylor Swift'e. Çanta ve ayakkabılar da tabi ki kusursuz.  Taylor Swift böylece gecenin en şık 2. ismi olmaya hak kazanıyor. Vee gecenin en şık ismi Olivier Theyskens elbisesiyle Doutzen Kroes. Deri elbisesinin deseni alttan çıkan şifonumsu kısmı, arkadaki fiyonga benzer kısmı hepsi ama hepsi mükemmel. Ayrıca bu kadar sade takılar kullanmasına da ayrıca bayıldım. Ayakkabısı da sanırım gecenin en iyisi olabilir. Makyajı ve saçı ise kesinlikle çok sade ve doğru tercihler. Böyle güzel bir elbiseyi böyle sade bir şekilde kombinlediği için ayrıca tebrik ediyorum.

Ben yorumlarımı yaptım, sıra sizde. Sizin bu gecede favoriniz kimdi? Ya da en kötü dediğiniz isim? Yorumlarınızı merakla bekliyorum...

1 comment:

  1. What a great post I also posted on this a while back. I just loved some of the costumes.

    ReplyDelete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...