Monday, November 25, 2013

Red Carpet - 2013 American Music Awards

We have a red carpet post after a long time. I have missed these red carpet posts a lot. I just want to get to the comments. Let's see what celebrities wore at 2013 American Music Awards...

*****

Uzun bir aradan sonra yeni bir kırmızı halı postuyla karşınızdayız. Kırmızı halı yazılarını baya özlemişim. Hemen yorumlara geçmek istiyorum. Bakalım ünlüler 2013 Amerika Müzik Ödüllerinde neler giyinmiş...I want to start with Kesha. She used her style with her hair as always. Unfortunately I did not like her dress. The detail on her waist looks terrible. It would make a great difference if this was a simpler dress. 

*****

Kesha'yla başlamak istiyorum yorumlara. Her zamanki gibi kendine özgü bir tarz yaratmış saç konusunda. Elbisesini maalesef beğenemedim. Bel kısmındaki detay çok kötü durmuş. Daha sade bir elbise olsa duruşu çok farkedebilirdi.We have Jennifer Lopez next. She also did not surprise us, and wore a dress she wore all the time. This look of hers started to become boring, don't you think so?

*****

Sırada Jennifer Lopez var. O da bizi hiç şaşırtmamış ve her zaman giydiği tarzda bir elbise seçmiş. Bu görüntüsü artık çok sıkıcı olmaya başladı. Sizce de öyle değil mi?


Katy Perry made a colorful choice once again. However, I do not like this kind of patterns or dots on night dresses at all. It would have been much better if this dress was plain black.

*****

Katy Perry de yine renkli bir tercih yapmış. Ama ben abiye kıyafetlerde puantiye ve böyle baskıları hiç sevmiyorum. Elbisesi sadece siyah renkli olsa çok daha iyi olurmuş bence.


Zoe Saldana was a total disappointment for me. Even though I like her style most of the time, she managed to become one of the worst-dressed celebrities while she was trying to be unique.

*****

Zoe Saldana tam bir hayal kırıklığı yarattı bende. Genelde tarzını beğensem de bu sefer farklı olmaya çalışırken rüküş olan insanlar grubuna girmiş.


When I look at this dress of Jennifer Hudson, I cannot find anything bad to say about this dress; but this dress does not fit her body type, or the stance is not right. And that's not the only problem. Those shoes are totally irrelevant with that dress. To sum up, the dress is wasted with wrong choices. 

*****

Jennifer Hudson'ın elbisesine genel olarak bakınca kötü bir yanını bulamıyorum ama vücut tipine bu elbise gitmemiş gibi geliyor bana ya da duruşu yanlış. Tabi tek sorun da o değil. Seçmiş olduğu ayakkabılar elbiseyle çok alakasız. Kısacası elbiseye yazık olmuş.


I see Miley Cyrus in a plain and close outfit first time after a veeeeery long time. I think it looks soo elegant. I love this kind of plain elegancy. 

*****

Miley Cyrus'u uzun zamandan sonra ilk defa bu kadar sade ve kapalı bir kıyafetle görüyorum. Bence çok ama çok şık duruyor. Böyle sade şıklıkları çok seviyorum.


And now it is time for Lady Gaga, who made everyone talk about her with the last Versace campaign. I think this is the first time I see her in a dress that I find chic. The model and the color of the dress is very nice. And I could say this new hairstyle is the best of hers until now.

*****

Ve son günlerde Versace kampanyasıyla adından sıkça söz ettiren Lady Gaga'da sıra. Sanırım ilk defa onu şık diyebileceğim bir kıyafetle görüyorum. Elbisenin rengi de modeli de çok hoş. Ayrıca yeni saç stili şuana kadarki saçları arasında en iyisi diyebilirim.


I am not sure about liking this dress of Ciara or not. I think it looks bad since there is too much cleavage. And it made Ciara look fatter than she actually is.

*****

Ciara'nın elbisesini beğenip beğenmemek arasında kararsız kaldım. Çok fazla dekolte olduğu için kötü duruyor bence. Ayrıca olduğundan daha kilolu göstermiş Ciara'yı.


Christina Aguilera keeps on losing weight every year! I think she looks great now. The dress is so elegant, shoes, clutch and earrings make a great combination. However, this elegancy is a bit excess for music awards. She looks more like she will attend a ball. 

*****

Christina Aguilera her sene daha da zayıflıyor. Bu hali çok iyi olmuş bence eski formunu yakalamış. Elbisesi çok şık, ayakkabılar, çanta ve küpeler de bu şıklığı tamamlıyor. Ama sanki müzik ödülleri için fazla olmuş bu şıklık. Bu şekilde daha çok bir baloya katılacakmış gibi duruyor.


Taylor Swift is among my favorites on red carpet, I guess. I have never seen any bad or inappropriate red carpet outfit on her ever. This mini shiny dress is going great with her shoes and is a perfect choice for the night.

*****

Taylor Swift kırmızı halıda favorilerimden sanırım. Şuana kadar hiç kötü veya uygunsuz bir kırmızı halı kıyafetine denk gelmedim. Bu mini ışıltılı elbisesi de hem ayakkabılarıyla uyum için de hem de gece için çok doğru bir seçim.


Another very succesful celebrity on red carpet is Nicole Richie. She is among the names that always manage to be chic. This white dress looks very elegant. Her hairstyle is fitting the simplicity of the dress.  Even though the clutch and the necklace are from outer worlds, I find them great, but not the shoes. She could have made a plainer choice for the shoes as well. 

*****

Kırmızı halıda en başarılı isimlerden bir diğeri de Nicole Richie. O da her zaman şık olmayı başaran isimler arasında. Beyaz elbisesi çok zarif duruyor. Saç modeli de elbisenin sadeliğiyle uyum içinde. Çanta ve kolye çok ayrı havalarda olsa da ben bütün olarak her şeyi çok yakıştırdım ayakkabılar hariç:) Ayakkabıda da daha sade bir seçim yapabilirdi bence.


The most elegant celebrity of the night was Rihanna without doubt. She was the most mentioned name with her unique style. I think there is no necessity to make any comments on the dress. Don't you also think that it looks perfect?

*****

Gecenin en şık ismi hiç tartışmasız Rihanna'ydı. Gecede tarzıyla fark yaratmayı başararak en çok konuşulan isim oldu. Bence kıyafete yorum yapmaya hiç gerek yok. Sizce de kusursuz görünmüyor mu?

6 comments:

 1. I agree about your Jennifer Lopez comment, I wish she could be more daring and change her style for once, xoxo.

  ReplyDelete
 2. Rihanna's "dress" is terrible. Too much nudity for my taste. Christina is the one who looks the classiest.

  http://www.ai-no-storia.com/

  ReplyDelete
 3. I don't like Rihanna dress at all...but I completely agree on Jeniifer dress...seen and seen again...

  ReplyDelete
 4. your first three (Ke$ha, JLo and Katy Perry) were my personal favorites too!

  ReplyDelete
 5. Hey :)

  I changed my blog URL into http://prizmahfashion.blogspot.de. Would you please follow me via new button at the top of my blog for getting actually news on bloglovin?!

  Thanks for following me!!! <3

  XOXO
  Sandl

  ReplyDelete

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...